Titulní obrázek


Nový Opel Adam připomíná Fiat 500

Opel odhalil několik desítek fotografií letošní novinky mezi automobily. Kolem nejmenšího zástupce německé značky automobilka nejprve dělala velké tajnosti. Zpočátku nechtěla prozradit ani jeho jméno, ale na jaře ho prostřednictvím komiksového příběhu nedočkavým fanouškům sdělila. Bude to Adam.

Několik týdnů po odtajnění názvu nového modelu, který se velikostně zařadí pod model Opel Corsa, se automobila rozhodla zveřejnit krátké video, v němž se Adam objevil s důkladně maskovanou karoserií. Koncem června jsme zjistili, že se novinka bude vyrábět ve třech variantách - Jam, Glam a Slam. Teď je tu ale sada fotografií, které zcela odhlaují podobu exteriéru i interiéru vozidla. Navíc se výrobce nedočkavcům rozhodl sdělit i někkolik základních informací o rozměrech a použitých motorech.

Malé třídveřové vozidlo je posazeno na zkrácenou platformu Opelu Corsa, ale svým vzezřením, a to hlavně siluetoou a tvarem zasklení kabiny, připomíná Fiat 500. Podle uvedených rozměrů je Adam o něco větší než Fiat 500. Celková délka činí 3 700 milimetrů, šířka 1 720 mm a rozvor asi 2 311 mm. "Pětistovka" je oproti tomu o něco kratší. Na délku měří 3 546 mm, na šířku 1 627 mm a rozvor náprav dosahuje 2 300 mm.

Původně se očekávalo, že budou tvary karoserie Opelu Adam vycházet z osm let starého konceptu Trixx. Ve skutečnosti novinka propojuje současný designový směr své značky s retro-stylem, s nímž uspěl Fiat 500 i o něco větší MINI. Interiér Opelu Adam má působit svěžím a moderním dojmem, k čemuž mají přispět i části palubní desky, středového tunelu a výplní dveří v barvě karoserie.

Současným trendům budou plně odpovídat možnosti vybavení, jejichž vrchol představuje infotainmentový systém se sedmipalcovou barevnou obrazovkou, rozhraním Bluetooth a možností spojení se smartphony.

Zákazníci budou mít možnost objednat si v rámci příplatkové výbavy vyhřívaný volant, vnitřní osvětlení z LED nebo systém Advanced Park Assist II, který vyhledá dostatečně velké parkovací místo a následně do něj vůz s asistencí řidiče zaparkuje. Součástí bezpečností výbavy Opelu Adam budou standardně přední, boční i hlavové airbagy a ISOFIX na zadním sedadle, děleném a sklopném v poměru 50:50. Při uvedení na trh bude Opel Adam nabízen s trojicí zážehových čtyřválců ecoFLEX.

Povinné ručení online: neobíhejte pojišťovny a nezvěte si domů pojišťovací poradce? Využijte sjednání povinného ručení online přes internet. Ušetříte drahocenný čas, v kalkulátoru pojištění naleznete optimální sazbu pro vaše vozidlo a navíc výrazně ušetříte.

Základ bude představovat objem 1,2 litru s výkonem 51 kW (70 k) a následovat bude 1,4 l s výkony 64 kW (87 k) a 74 kW (100 k). Všechny motory budou spojeny s pětistupňovou manuální převodovkou a na přání bude k dispozici start/stop systém. Výstavní premiéra Opelu Adam proběhne na podzimním autosalonu v Paříži. První exempláře k zákazníkům zamíří na začátku roku 2013. Opel chce ročně vyrobit až 100 tisíc Adamů.