Titulní obrázek


Pojišťovna musí znát jméno viníka nehody, odvolání na osobu blízkou neplatí

Případ, kdy řidič nechtěl pojišťovně říci, kdo jeho autem způsobil nehodu, má své rozzuzlení. Nyní musí uhradit škodu pojišťovně Generali, která měla stížené podmínky pro vyšetřování škody. Majitel vozu musí prozradit viníka nehody, neplatí tu ani odvolání na osobu blízkou.

Pojišťovna Generali uspěla v soudním sporu s člověkem, který jí nechtěl sdělit jméno řidiče automobilu při dopravní nehodě.

Podle Ústavního soudu majitelé vozů nemohou v podobných případech odpírat pojišťovně informace s odvoláním na osobu blízkou.

Pojištění vozidel: připojištění čelního skla je jedním z nejrozšířenějších připojištění k povinnému ručení nebo k havarijnímu pojištění. Můžete si zvolit připojištění s limitem od 5000 kč až po 50000 Kč. Některé pojišťovny vyžadují spoluúčast, jiné zas pojišťují např. všechna skla na vozidle.

Pro účastníka nynějšího sporu to znamená, že musí zaplatit Generali pojišťovně peníze, které z jeho povinného ručení vynaložila na škody způsobené při nehodě.

Právo na odepření výpovědi s odvoláním na osobu blízkou se podle Ústavního soudu vztahuje pouze na trestní či přestupkové řízení, ale nikoliv na občanskoprávní spory, v nichž proti sobě stojí dva rovnoprávné subjekty - v tomto případě pojišťovna a její klient.

Pokud majitel auta bezdůvodně svou povinnost nesplnil a ztížil tak pojišťovně řádné vyšetření události, musí nést náklady. Případem se původně zabýval Okresní soud v Olomouci, který se postavil na stranu pojišťovny a nařídil majiteli auta, aby zaplatil škodu asi 22 tisíc korun plus náklady řízení.

Olomoucká pobočka Krajského soudu v Ostravě ale rozsudek zrušila a žalobu zamítla. Následovala ústavní stížnost pojišťovny. Spor se nyní vrátí k novému rozhodnutí ke krajskému soudu.

Výmluvou na osobu blízkou se řidiči v minulých letech často snažili vyhnout pokutám za různé dopravní přestupky. Ministerstvo dopravy na to reagovalo novelou silničního zákona.

Od 19. ledna tak odpovědnost za přestupek nese provozovatel vozidla. Ručí za to, že řidič, kterému auto půjčí, s ním bude jezdit podle zákona. Pokud řidič poruší pravidla, provozovatel má možnost zaplatit pokutu, aniž by dostal trestné body.